Nedir

Diyafram8.com fotoğrafla ilgili yazıların yayınlanacağı bir blog veya sadece fotoğrafların yayınlanacağı kişisel bir web sitesidir.

Peki nedir ‘diyafram 8’?

Sayfa adı olarak seçilen diyafram 8 ile fotoğraf tarihine selam göndermek istenmiş olup, blog içeriğine dair vizyonla ilgili okuyucular nezdinde bir ön fikir oluşsun istenmiştir. Bir diğer nedenin ise fotoğraf heveslisi site sahibinin isimsoyisimphotography çağlayanında boğulmaktan endişe etmesi olarak da algılanabilir.

Diyafram 8, fotoğrafta teknik bir terimdir. Ancak sadece teknik bir terim değildir.

Bir diyafram değeri olan 8, kısaca 35mm fotoğraf makinelerinde önceden odaklama yapılarak kadraj içerisinden gözüken mesafenin büyük bir kısmının net alan derinliği içerisinde olacak şekilde ve aynı zamanda perde hızı, iso gibi diğer değişkenlerin de normal ışık koşullarında kabul edilebilir sınırlarda kalmasını sağlayan ideal diyafram değeridir.

1930’lu ve 1940’lı yıllarda fotojurnalist olan Weegee‘nin pratik bir usta deyişi olarak dile getirdiği varsayılan bir cümle zamanla anlam kazanarak, bu diyafram değeri tüyosunu sadece teknik bir ikaz olmaktan çıkarmış ve fotojurnalizm, belgesel ve sokak fotoğrafçılığı gibi tanıklığa dair fotoğraf türlerinde geçerliliği yüksek olan bir düşünce haline getirmiştir.

‘Aperture eight and be there,

Yani,

‘Diyafram 8 ve orada ol,

Günümüzdeki otomatik odaklama vb. teknolojilerin henüz gelişmediği bir zamanda tam manuel kontrollü makinelerle anı yakalamak üzere bir kural gibi gözüken bu cümle aynı zamanda biraz irdelendiğinde fotoğrafın görünür katmanlardan oluştuğunu ve tanık olmaya dair önceliğin altını çizer.

Mevcut teknoloji ne kadar ilerlemişse de bu eski usta deyişi bize halen bir şeyler anlatmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir