Kırkayak ve Fotograf Egitimi

Kırkayak ve Fotograf Egitimi

Yazılarıma kısa bir öyküyle başlayacağım.

Bu öykü fotoğraf açısından bulunduğumu düşündüğüm noktayı bana hoş bir şekilde gösteren bir öykü. Öykünün hepsini değil de fıkraymışçasına kısaltılmış bir kısmının kendimce uyarladığım şeklini aktaracağım.

Kırk ayağını da rahatlıkla kullanarak gayet güzel bir şekilde yürüyen bir kırkayak varmış. Karşısına çıkan kurbağa, ona bunca ayakla ne de güzel yürüdüğünü söylemiş ve sormuş, yirmi birinci ayağından önce on ikinci ya da otuz beşinciden önce yirmi dokuzuncuyu adım olarak atabilir misin?

Özbilinç kazanan kırkayak, artık adım atamaz olmuştur.

Fotoğrafa dair düşünmeye, okumaya ve eğitim almaya başladım başlayalı fotoğraf çekemez hale gelmemi bu fıkrayla açıklıyorum. Belki ‘aa kırkayak aynı ben’ diyecekler olur, selam olsun… Ya da ben de böyle hissetmiştim dersiniz, merhaba size de!

Bahsettiğim eğitim ise, -yalnızca- akademik bir eğitim veya bir atölye, kurs vesaire eğitimi değildir. Fotoğraf üzerine bir makale okuduğunuzda veya arkadaşlarınızla tartıştığınız vakit de kafa yorduğunuz konuda kendi kendinizi eğitme sürecine girersiniz. Benim bahsettiğim de budur.

Bilinçlenmek iyidir fakat kim neden bir şey yapamaz hale gelmek için bilinçlenmek istesin ki?

Ben bu süreci yani kırkayak’ın yürüyemez hale geldiği vakti geçici olduğuna ve sonunda kırkayak’ın eskisinden daha iyi yürüyeceğine inanıyorum.

Tam da bu süreci hızlandırmak ve hatta sağlamak üzere bu siteyi açmak istedim.

Uzun zamandır zihnimde tasarladığım bu blog’u yine uzun zamandır yazı yazmayışımdan ötürü atıl kalan ellerim; beynim dolayısıyla çok uzun bir süre hayata geçirememiştim. Bakalım neler olacak…

* * *

Bir şekilde bu yazıya denk geldiyseniz ve benzer bir süreçten geçmiş veya geçmekte iseniz fotoğraflarınızı yayınladığınız bir sayfayı veya blogunuzu aşağıya yorum olarak girmeniz beni çok sevindirir.

- bitti -

2 Yorumlar

  1. Zamanla blogunuzun istediğiniz seviyeye gelmesi dileklerim ile.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Diyafram8 - [...] [...]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir