Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi

Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi

Geçtiğimiz mayıs ayında güzel bir şeyler yapacak olan güzel insanların peşine takıldım.

DaIMG_7817___ha önce 1999 Gölcük depremi sonrasında bölgede ve Şırnak, Batman, Mardin, Yüksekova gibi ülkenin çeşitli coğrafyalarında Çocuklarla Fotoğraf Atölyesi düzenleyen isimsiz kahramanların rotası geçtiğimiz yaz Van’a doğrulmuştu. Galata Fotoğrafhanesi ile ilişiğim olmasından dolayı bana da ulaşan gönüllülük çağrısına olumlu cevap vererek şanslı bir biçimde kendimi bu organizasyonun içinde buldum.

Çocuklarla ‘birlikte öğrenme’ metodolojisine göre gerçekleşecek atölyelerde her hafta iki gönüllü fotoğrafçı Van’a gidecek, sabah ve öğlen iki ayrı grup olmak üzere toplam 25 civarı çocukla fotoğrafın görünürde amaçtan çok bir araç olduğu faaliyetlerde bulunacaktı. Her iki taraf için de olumlu anlamda dönüştürücü etkisi yüksek bu organizasyon, haziran ayında ilk gönüllülerin gitmesiyle başladı ve 10 hafta boyunca devam etti.

Öncesinde, fotoğrafı kullanarak çocuklarla birlikte öğrenme modelinin gelişmesinde bolca katkısı olan Özcan Yurdalan’ın önderliğinde mayıs ayı başında Galata Fotoğrafhanesi’nde buluştuk. Ne olup biteceğini, ‘küçük insan‘larla iletişimimizin nasıl olması gerektiğini, onlarla neler yapacağımızı nasıl birlikte bir şeyler öğreneceğimizi öğrenecektik.

 

IMG_7822__

IMG_7841__

 

 

Fotoğraf diyorduk tabi bu malzemeler de nereden çıktı?!? diyeceksiniz… Fotoğraf nasıl fotoğraftan ibaret değilse, fotoğrafçı çocuklar atölyesi de fotoğraf çekmekten ibaret değildi. Temelinde fotoğrafın da temelinde yer alan bazı optik kuralların oyunlara yedirildiği çeşitli faaliyetlerimiz vardı öğrenmemiz gereken.

Önce periskop yapmayı öğrendik. Ardından çiçek dürbünü… Biz koca insanları (!) bile heyecanlandıran su kovasından fotoğraf makinesi yapma işiyse finaldi bir nevi.

Birlikte koyulduk işe. Çocuklarla da yapacağımız gibi.

 

 

 

 

 

IMG_7883__

Camera obscura’nın sihrine bir kez daha tanık olduk.

IMG_7886_sb__

IMG_7900__

* * *

Üç ay sonrasında 10.hafta gönüllülerinden birisi olarak Van’daydım.

Burası, Türkiye haritasını ortadan ikiye katladığımızda doğduğum yerin simetri eksenine düşen diğer köşeydi benim için.

Önceki 9 hafta boyunca kullanılan çadır ömrünü doldurduğu için bizim atölyemiz açıkhavada gerçekleşti. Tanışarak başladık…

IMG_1520__

“Hoca”lar olarak çemberin içindeydik ve hepimiz solumuzdaki arkadaşımızın resmini çizip onu diğerlerine anlatmak üzere tanışmaya başladık.

IMG_1539__

Atölye boyunca hep birlikte uymamız gerken kurallara oturup bir arada karar vermiş, öğretici olan bizler dahil hepimiz de bu kuralların arkasına imzalarımızı atmıştık. Duvarda asılıydı kurallarımız. Anlaşmazlık olduğunda söz vermiştin ya ama dedik.

IMG_1546__

Fotoğrafın olmazsa olmazı (sonradan aslında olmasa da olur olacak olanı) kadraj ile başladık oyunlarımıza. Kendi kadrajlarımızı kartondan keserek kendimiz oluşturduk. Ardında göreceklerimizi sözlü olarak tarif edecektik. Fotoğraf önce zihinde çekiliyordu ve bir şeyleri anlatıyordu.

IMG_1553__

IMG_1561__

Yardım etmek için yarıştılar. Kendi çantamı taşımama dahi izin vermediler.

IMG_1570__

En küçük katılımcımız 6 yaşındaydı. Atölyenin son haftası olmasına rağmen Bostaniçi Mahallesinde ilgi yoğun, katılım yüksekti.

IMG_1573__

IMG_0254_

 

* * *

Pazartesi günü başladığımız atölyede üç günü hızlıca geçirdikten sonra perşembe günü sıra fotoğraf makinelerini dağıtmaya gelmişti çocuklara. Makineyi nasıl kullanacaklarını öğretmemize gerek fazla yoktu ya, biz de ne yapmamaları gerektiklerini açıkladık. Fotoğraf çekmeden önce izin almalarını, insanların özel hayatlarına dikkat etmeleri gerektiğini hatırlattık. Onlardan iki gün boyunca hayatlarını belgelemelerini istedik.

IMG_1654__

***

Neler mi çekti çocuklar?

Gelelim davetimize öyleyse…

***

Kendi adıma bu eşsiz deneyimi yaşadığım için çok memnunum. Van’da tanıştığım çocuklar bende iz bıraktılar, orada organizasyonun sürmesini sağlayan arkadaşlar ömrüm boyunca arada bir telefon etmek, görüşmek isteyeceğim insanlar oldular.

Emeği geçen herkese teşekkürler!

ve sayın okuyan,

sergiye bekliyoruz!

-bitti-

1 Yorum

  1. pelin

    Gönüllü olarak katıldığım sosyal sorumluluk projesi ile Şubat ayında Denizli ilçesinde bir haftalık saha çalışması yapacağız. 7-13 yaş grubu çocuklarla fotoğraf atölyesi yapmak istiyorum. Su kovasından fotoğraf makinesi yapımını paylaşır mısınız? Eminim çok ilgilerini çekecektir. Sizi tebrik ediyor ve yardımlarınızı bekliyorum.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Anonim - [...] [...]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir