2013’te daha iyi fotoğraf çekmek için

2013’te daha iyi fotoğraf çekmek için

En önce açık fikirli olun,

Bir eleştirmenden en iyi filmi çekmesini, en iyi kitabı yazmasını beklemek gibi kötü alışkanlıklarınızı mutlaka çöpe atın.

 

Teknik anlamda,
– Spot ölçüm yapmayı ve pozlama kitlemeyi öğrenin.

Yeni makinalerin 69 farklı yerden aldıkları ölçümle size sundukları değerler belki de fotoğrafın özüne ters ve hatta eski -filmli- makinelerin daha iyi fotoğraf çektiği yanılgısını size yaşatan ana sebeptir. Ayrıca spot ölçümü nereden almanız gerektiğine kafa yoracağınız vakitler ve kaçıracağınız fotoğraflar sonuçta size ışık okumayı öğretir. Tabi bu bir kaide değildir, çok noktalı ölçüm (evaluative metering) şüphesiz birçok durumda oldukça faydalıdır. Teknolojiyi günah keçisi yapma gafletine düşmeyeyim.

Portre/insan çekerken mesafeye bağlı olarak ışığı gözden veya surattan ölçmeli, insan olmadığında ise fotoğrafta en kusursuz çıkması gerektiğini düşündüğünüz noktadan ölçüm yapabilirsiniz. Tabi kişisel edinimler bütün bu kural gibi gözüken maddeleri halının altına süpürecektir vakti geldiğinde.

Spot ölçüm ve pozlamayla ilgili detaylı bilgiler burada.

 

– Manuel beyaz dengesi ayarı yapın.

Birçok güncel makinenin belki de yumuşak karnı beyaz dengesi ayarı. Özellikle ampul ışığında sapıtıyor sensörler. Fiziksel bir açıklaması da olacaktı ancak çok lazım değil şimdi bu. Doğru beyaz ayarı için yanınızda beyaz bir A4 kağıdı taşıyabilir veya fotoğraf çektiğiniz mekanda boş bir tabak veya beyaz bir duvar arayabilirsiniz. Yalnızca 30 saniyenizi alacak bu işlem çektiğiniz fotoğrafa oldukça olumlu yansıyacaktır.

Beyaz dengesi ile ilgili detaylı bilgiler de buradaymış.

Tabi doğru beyaz ayarı yapmaktan bilinçli olarak pekâla kaçınabilir beyaz ayarını da kendinizi ve konuyu anlatırken bir ifade aracı olarak kullanabilirsiniz.

 

 

* * *

 

Teknik değilmiş gibi olan anlamda,

 

 

– İyi bir ayakkabı alın.

Çünkü iyi fotoğraflar araba ile çekilmez. Çok iyi gözükmeyen ancak çok rahat bir ayakkabı, tipiyle veremeyeceği özgüveni rahatlığıyla verebilir, belki!

 

– Yaşadığınız veya gideceğiniz yerde geçen filmler izleyin, kitaplar okuyun, oralardan çıkmış müzikleri dinleyin.

Referans ve semboller çağının altın çocuğu fotoğraf kesinlike olduğu gibi bunlardan beslenir ve bir anlamda kümülatif bir bilim— ee şey, anlatı çeşididir. Kümülatif derken, yepyeni bir şeyi yaratmaz, amerika’yı yeniden keşfetmek de yorucu. Hem siz hem izleyecek kişi o ‘şeylerle’ ilgili önceden hissettiği ‘şey’lerin üzerine koyacak bir ‘şey’leri arayarak bakacaksınız fotoğrafınıza. Bu yüzden altyapı ne kadar iyi anlatı çeşitlerinden beslenirse siz de o kadar iyi anlatırsınız, belki!

 

– Bütçenizi yeni makinenize değil yeni seyahatinize saklayın.

Çünkü en iyi fotoğraf makinesi yanınızdaki  fotoğraf makinesi ama iyi fotoğraflar yakınınızda olmayan yerlerde olmalı, belki de! (bu madde biraz… telkin gibi böyle)

Bu konu hakkında daha önce de ukalalık yapmıştım: http://diyafram8.com/atil-gozler-2/

 

– Sabit odaklı (prime) lens kullanın.

Bunu bir sonraki yazımda daha detaylı açıklayayım. Sonraki yazılardan haberdar olmanız için: facebooktwitterrss

 

– Sakin olun!

Paylaşmaya değecek fotoğraflar çekemediğinizi düşündüğünüzde bunalmayın. Kendinizi üretmek zorunda hissetmeyin. Bilakis en verimli dönemlerinizin en sessiz dönemleriniz olabileceğini bir düşünün. Bir fabrika işçisi değilsiniz ve ürettiğiniz mal adedi üzerinden değerlendirilmiyorsunuz. Beyninizin arkaplanında bir şeyleri yerleştirdiyseniz bir gün dışarı çıkacak o şeyi her zaman besliyor olabilir ve üretimin bizzat en önemli saffasındasınızdır. BELKİ DE!

mutlu yıllar!

-bitti-

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir